Studio Jan van Haasteren
De aanloop naar de studio
De samenwerking tussen Jan van Haasteren en Koninklijk Jumbo begon in 1980 met de puzzel Olympische Spelen (Sportsday). Dit was de eerste Jan van Haasteren puzzel die door Jumbo werd uitgebracht. De puzzel bleek direct een groot succes en al snel volgden meer uitgaven.
In de beginjaren bestond er nog geen vaste aanpak voor de puzzels. Jan werkte voornamelijk aan reclameposters voor verschillende opdrachtgevers en Jumbo selecteerde daar illustraties uit die geschikt waren om als puzzel uit te brengen. Deze manier van samenwerken bleef ongeveer vijftien jaar bestaan en beviel beide partijen goed.
Rond 1995 groeide de vraag naar nieuwe Jan van Haasteren puzzels sterk. Het wachten op nieuwe reclameposters duurde te lang, waardoor Jumbo besloot Jan ook specifiek opdracht te geven voor het maken van puzzelillustraties. Vanaf dat moment begon Jan speciaal voor de puzzelserie nieuwe tekeningen te ontwerpen en werd de basis gelegd voor de wereld die later zou uitgroeien tot Studio Jan van Haasteren.
.
Het merk Jan van Haasteren
In de loop der jaren werden de puzzels steeds populairder en sprak men al snel over de bekende ‘Jan van Haasteren puzzels’. Omdat het aantal uitgaven bleef groeien, ontstond de behoefte aan een herkenbare uitstraling voor de puzzelserie. Daarom kreeg het merk een officieel logo, dat door de jaren heen meerdere keren werd vernieuwd. Sinds 2014 wordt het logo niet alleen gebruikt voor de puzzels, maar ook voor verschillende merchandise en andere producten.
Vanaf die periode verschenen ook steeds vaker de inmiddels bekende familieleden en terugkerende figuren in de puzzels. Denk aan de haaienvin, Sinterklaas, de boef en agenten en vele andere verborgen details waar fans graag naar op zoek gaan.
Toen Jan 65 jaar werd, besloot hij te stoppen met ander illustratiewerk en zich volledig te richten op het tekenen van puzzels voor Jumbo. Sindsdien werkt hij jaarlijks aan meerdere nieuwe puzzelillustraties. Dankzij zijn levenslange samenwerking met Jumbo blijft Jan tekenen zolang hij daar plezier in heeft.
Fans
De Jan van Haasteren puzzels werden door de jaren heen steeds populairder en kregen een grote en trouwe fanbase. Door de groeiende vraag naar nieuwe puzzels hielp Jan’s oudste dochter Saskia steeds vaker mee aan het creatieve proces. Zij maakte vergrote potloodschetsen, zodat Jan ondertussen alweer aan nieuwe ontwerpen kon beginnen.
Daarnaast verstopten vader en dochter regelmatig grappige details en kleine grapjes voor elkaar in de puzzelplaten. Op die manier bleef de herkenbare humoristische sfeer van de puzzels behouden en ontstonden er steeds meer verborgen elementen waar fans graag naar op zoek gingen.
In 2012 werd de vraag naar nieuwe puzzels zo groot dat Jan en Saskia het tempo van de enthousiaste puzzelaars nauwelijks nog konden bijhouden. Dat moment vormde de aanleiding voor het idee om met meerdere tekenaars te gaan werken. Hiermee werd de basis gelegd voor Studio Jan van Haasteren.
''Tekenen is als spreken met een ander middel,
het is een taal op zich.''
Tekenaars Studio Jan van Haasteren
Voor de oprichting van Studio Jan van Haasteren stelde Jan zelf voor om Rob Derks en Dick Heins te benaderen als nieuwe tekenaars voor de puzzelserie. Jan kende beide illustratoren al van eerdere ontmoetingen en workshops en had veel vertrouwen in hun gevoel voor humor en tekenstijl. Na succesvolle proeftekeningen werden Rob en Dick officieel toegevoegd aan het tekenteam en was Studio Jan van Haasteren in 2013 een feit.
Om de herkenbare stijl van de puzzels te behouden, werden vaste personages, familieleden en terugkerende elementen steeds belangrijker binnen de illustraties. Sindsdien zijn bekende details zoals de haaienvin, Sinterklaas, de boef en agenten en andere verborgen grapjes vrijwel altijd terug te vinden in de puzzels. Al gebeurt het heel af en toe nog wel eens dat een tekenaar per ongeluk een bekend element vergeet toe te voegen.
In de jaren daarna werd het team verder uitgebreid. In 2021 sloot Mars Gremmen zich aan bij Studio Jan van Haasteren en een jaar later versterkte ook Wilma van den Bosch het tekenteam. Samen zorgen de tekenaars ervoor dat de typische humor, chaos en herkenbare stijl van Jan van Haasteren behouden blijven in iedere nieuwe puzzel.
Jubileum
In 2023 vierde Studio Jan van Haasteren een bijzondere mijlpaal: het tienjarig bestaan van de studio. Dit jubileum werd groots gevierd met verschillende speciale projecten en activiteiten voor fans en puzzelaars.
Ter gelegenheid van het jubileum werd Jan van Haasteren door zijn goede vriend en kunstenaar Marius van Dokkum uitgenodigd voor een expositie in het Stadsmuseum Harderwijk. De tentoonstelling Alle gekheid op een stukje werd op 25 mei 2023 feestelijk geopend en gaf bezoekers een uitgebreid kijkje in de wereld van Jan van Haasteren, zijn illustraties en de geschiedenis van de puzzels.
Daarnaast verscheen er een bijzondere XXXL puzzel van maar liefst 30.200 stukjes. Deze enorme uitgave bestond uit tien afzonderlijke puzzels van 3162 stukjes die samen één gigantische afbeelding vormden van ongeveer zes meter breed en 1,80 meter hoog. De complete puzzel woog ruim twintig kilo.
Speciaal voor het jubileum tekende Rob Derks de puzzel Jan van Haasteren Studio 10 Years. Deze illustratie verscheen niet alleen als onderdeel van de XXXL puzzel, maar werd ook uitgebracht als losse puzzel van 1000 stukjes. Daarnaast werd deze jubileumpuzzel gebruikt als finalepuzzel tijdens het NK Legpuzzelen 2023.
Studio Jan van Haasteren
Studio Jan van Haasteren is geen fysieke studio waar alle tekenaars dagelijks samen aan één grote tekentafel werken. Iedere tekenaar werkt vanuit een eigen atelier of werkplek aan huis, ieder met zijn of haar eigen werkwijze en creatieve proces.
De tekenaars houden onderling contact via e-mail, WhatsApp en gezamenlijke overlegmomenten. Elk kwartaal komen zij samen om nieuwe puzzelthema’s te bespreken, ideeën uit te wisselen en feedback te geven op elkaars werk. De uiteindelijke planning en thema’s van de puzzels worden bepaald door Jumbo, de uitgever van de puzzelserie.
Hoewel iedere tekenaar zijn eigen stijl en details toevoegt, staat het behouden van de herkenbare Jan van Haasteren sfeer altijd centraal. Humor, chaos, verborgen grapjes en de bekende familieleden blijven daarbij een belangrijk onderdeel van iedere puzzel.
Saskia, de oudste dochter van Jan, tekent tegenwoordig niet meer actief mee aan de puzzels, maar blijft nauw betrokken bij de studio. Zij bewaakt de herkenbare stijl van Jan van Haasteren en ondersteunt daarnaast verschillende activiteiten rondom het merk en de puzzelserie.